שאלות נפוצות

אימון ה Smartfit מתבצע באמצעות מכשירים ייעודיים המתמקדים בשרירי הבטן, הגב התחתון, הצוואר והכתפיים, הרגליים, הזרועות והחזה.

ייחודם של המכשירים הוא ביכולתם לייצר עומס מדויק וממוקד על השריר, תוך בידודו משרירים אחרים. טכניקה זו מאפשרת ניצול מרבי של מאגרי האנרגיה בשריר.

אימון ה Smartfit מרוקן את השריר ממאגרי האנרגיה בצורה המחייבת אותו להתחדשות, ובכך מעודדת את בנייתו בין האימונים.

האימון הגופני בשיטת Smartfit  מיועד ל:

  • נשים וגברים מעל גיל 18.
  • אנשים בריאים המעוניינים לשפר את מצבם הגופני.
  • אנשים הסובלים מבעיות שריר/שלד, ומתקשים בביצוע פעילות גופנית סדירה המתאימה ליכולתם.
  • אנשים הסובלים מיתר לחץ דם, סכרת מסוג 2 ועודף משקל.
  • ספורטאים המעוניינים לשפר תוצאות בתחומם ולמנוע פציעות ספורט.
  • אנשים שזמנם הפנוי מוגבל, וכאלה המתקשים להתחייב לפעילות גופנית סדירה.

בזמן האימון מרגישים מייד את העומס בקבוצת השרירים הפועלים.  בשיטה זו יש ליצור עומס של לפחות דקה וחצי – שתיים על כל קבוצת שריר. מדובר בכיפוף איטי מאוד  ויישור איטי גם כן. בד"כ מדובר בסט אחד בממוצע של 6-10 חזרות. לפעמים המאמן יעזור בשלבים מסויימים של היישור על מנת ל"השיג" עוד כיפוף. המטרה העיקרית היא דווקא החזרה הכי אחרונה בה ממש נרגיש תחושת בעירה בשריר. יש להמשיך לנשום נשימות קצרות ולא להחזיק את האויר (תופעת וולסלבה). אחרי אימון כזה תרגישו קצרי נשימה ומכאן ניתן להקיש שיש חוב אירובי אחרי פעילות אנאירובית.

אחרי האימונים הראשונים ובייחוד בשרירי הרגליים יתכן ותרגישו כאבי שרירים, בדומה לאלו שמרגישים אחרי שיעור כושר מאומץ או עבודה בחדר כושר. לאחר מספר שבועות הגוף מתרגל למהלך האימון, כאבי השרירים פוחתים וניתן פשוט ליהנות מתחושת ה"וואו, זה היה אימון אינטנסיבי, אבל מרגיש מצוין".
כמו כל דבר חדש, יש לתת לגוף זמן לעכל את השינוי ורצוי לא לעשות פעילות מאומצת אחרת בנוסף לאימון זה. זהו אימון מאוד אינטנסיבי ולכן כדאי לעקוב אחרי תגובות גופניות. במידה שמתאמנים בתוכניות נוספות, קשה יותר לעקוב אחר שינויים פיזיולוגיים מפאת ריבוי המשתנים.

משקל הגוף הוא רק מדד אחד ממכלול מדדים לרמת הבריאות אצל האדם. מדדים נוספים הם ערכים בבדיקות דם כמו רמת כולסטרול, רמת אנרגיה, מערכת החיסון, גמישות, כאבי שרירים כרוניים, היקף מותניים וכו'. יתכן שהמשקל עצמו לא ישתנה או אפילו יעלה אחרי מספר חודשי אימון אבל אסור לשכוח שמטרת האימון הוא בניית שריר וכפועל יוצא עצם ושניהם יחד וכל אחד לחוד שוקלים יותר משומן. למי שמעוניין בהרזייה נוכל לסייע בהמלצות לתוכנית תזונה מתאימה ובכל מקרה חשוב לשים דגש על איך הבגדים יושבים על הגוף, לאן נעלמו מצבורי השומן ולא לכמה מראה המשקל.

האימון ב-Smartfit לא מתיימר להחליף את כל ענפי הספורט הקיימים ואיננו טוענים שאין צורך לעשות עוד ספורט למעט האימון הגופני של Smartfit, למרות כל זאת ישנה כאן השגה על הצורך המוחלט בפעילות אירובית מול האימון ב- Smartfit המוגדר כאנאירובי. מכיוון שהאימון הוא אינטסיבי ובונה שרירי הוא יוצר "חוב אירובי" שדומה לאותו חוב שאפשר ליצור למשל אחרי חצי שעה של נסיעה מאומצת באופניים. המחקרים עדיין חלוקים ואין תשובה מכרעת לגבי העניין אבל החידושים נוטים יותר לטובת האימון האנאירובי שיכול להחליף את הצורך האירובי גרידא. אין מכך להקיש שבין אימון חד שבועי למשנהו אפשר לשבת על הספה ולראות טלוויזיה כל השבוע. רחוק מזה, אנו בני האדם נועדנו לתנועה ולא לישיבה ולכן אנחנו תמיד נעודד לעשות עוד סוגי התעמלות אבל, וכאן ה"אבל" הוא גדול, סוגי הספורט הללו יכולים להיות מגוונים, אם זה לצאת לנסיעת אופניים או לצעידה או לחוג סלסה או לכל דבר אחר שגורם לעוסק בו הנאה שבתנועה- העיסוק בספורט הנוסף לא צריך להיות "מטלה". ה"מטלה" הפכה עכשיו להיות Smartfit והיא צומצמה למימדים קטנים ביותר כך שאין יותר תירוצים לא לעשות ספורט. השיקול באם כדאי לעסוק בעוד פעילויות ספורט הינו אישי בלבד ומתבסס על הרקע הספורטיבי של כל אחד ואחת, ונרחיב במספר דוגמאות:
לדוגמא מי שמתקשה למצוא זמן לעסוק בכל פעילות כלשהי ימצא מענה ראוי ב- Smartfit שיוציא אותו/ה ממעגל החוסר פעילות שכלל כך לא מתאים לנו כבני אדם. ויסכימו כל החוקרים האירובים כי זה "יותר טוב מכלום".
מי שמעולם לא עסק באימון כוח וחושש להיפצע בחדר כושר או שחושש בגלל מגבלה פיסית או כאבים כרוניים, יוכל להיות סמוך ובטוח שלא יסכן את מצבו הבריאותי ולא ירע את מצבו הגופני וזאת מכיוון שיעבור בדיקה ראשונית להתאמתו לצורת אימון זו וילווה באופן אישי ופרטני בכל שלבי האימון. עם שיפור מצבו הגופני, יוכל המתאמן לשלב עוד פעילויות על פי נטייתו האישית ויכולתו הפיסית.
מי שחובב טניס לדוגמא ויוצא לשחק פעמיים שלוש בשבוע ימצא ב- Smartfit מענה לאימון כח שבחלקו נותן גם מענה אירובי, יופתע לגלות שביצועיו בטניס ישתפרו וכמו כן הסיכוי לפציעות ספורט או שחיקה יומעט גם הוא.
גם הספורטאים החובבים והמקצועיים שבין כה וכה צריכים להקדיש זמן לא מבוטל ל- BODY CONDITIONING , ימצאו מענה הולם שיחסוך להם הרבה זמן בסך שעות האימון השבועיות ויתרום לבניית שרירים וחוסן מפציעות ספורט. את הזמן שחסכו יוכלו להשקיע בשיפור ואימון הצד הטכני ו/או היכולת הקבוצתית בענף הספורט בו הם עוסקים.

התשובה תלויה במה תעשו אחרי שתפסיקו: מכיוון שרקמת שריר היא יקרה לתחזוק על ידי הגוף, אם לא יעשה שימוש מספק בשריר, הגוף כמובן יעדיף לוותר על השריר, משמעו השריר ידלדל שוב. חשוב לזכור כי מטרת האימון של Smartfit היא להגיע לתוצאות האופטימליות אצל כל מתאמן ולשמר אותן לטווח הרחוק ע"י תכיפות אימונים שמתאימה לצרכים של כל מתאמן.

לחולי סכרת משניי הסוגים יש צורך להקפיד על מדידת הסוכר אחרי כל אימון ולוודא שרמת הסוכר לא יורדת באופן פתאומי. אין סיבה ואף רצוי לא לצרוך משקאות ומאכלים מתוקים על מנת להעלות את רמת הסוכר שירדה כי כך תתבטל העבודה הקשה. יש להמשיך לאכול מזונות מאוזנים על פי המלצת הדיאטנית, לדוגמא סלט גדול עם חלבון והרבה שמן זית יכולים לעזור לנו להתאושש טוב יותר מהאימון מאשר סוכריה מתוקה או גרוע יותר מומתקת באופן מלאכותי. לכן באימון של חולים מסוג זה האינטנסיביות תבנה באופן הדרגתי על מנת לא להביא את הגוף למצבי מאמץ קיצוני. מכיוון שסוג אימון זה תורם בויסות הרגישות לאינסולין (אצל חולי סכרת מסוג 2) יש להניח שאחרי 6-12 חודשים ניתן יהיה לצפת לשינוי ברמת צריכת התרופות.


לגבי חולי לב, יש לבחון לעומק את מצבו הרפואי של המתאמן, יש הבדל בין מי שנוטל תרופות להורדת לחץ דם לבין מי שעבר צנתור ובמידה ויש צורך ניצור קשר עם רופא המשפחה לבירורים נוספים. להנחה כי לחולי לב אסור להתאמץ באופן גורף אין בסיס מכיוון שאם החלטנו כי שריר הלב עייף ו"לא סוחב" אזי חוסר פעילות יוביל להיחלשות נוספת במשך הזמן. הסיבה הנעוצה בהמלצה הזו היא כי תמיד דובר על פעילות אירובית מתונה כמו הליכה על הליכון. בפעילות זו החזר הדם ללב הוא איטי מדיי מהרגליים מכיוון שהללו לא מתכווצות מספיק מהר על מנת לעמוד בדרישת הלב. ולמה הכוונה, בהליכה מתונה הרגליים מציבות עובדה, אנחנו מתאמצות כעת וכדי שהשרירים שלנו יעבדו אנו זקוקים לעוד דם. יש לזכור כי הדם שזורם בעורקינו אף פעם לא מספיק כדי שכל המערכות ישתמשו בו במקסימום מאמץ אלא הגוף שלנו יודע לווסת את הדם לאזורים הנכונים בהתאם לעבודה שאנו עושים. כעת אם מסתכלים על הרגליים אז הדרישה מהם תגיע מהר יותר מדרישת הלב ולכן יש סיכוי שכלי הדם הקטנים של הלב יהיו במצוקה לפני שיגיע אליהם דם להזנה נוספת של שריר הלב במאמץ. במה זה שונה מהפעילות האנאירובית ב-Smartfit? כאן העומס על הלב מגיע בצורה משנית אחרי שהשרירים המתכווצים דחסו דם לכיוון הלב מתחילת התרגיל, עוד כשלא הרגשנו את העומס על הלב, ולכן הלב יכול לעמוד בקצב הדרישה הנוספת. כמו כן, המאמץ הוא קצר מאוד ולכן הסיכון לעומס יתר הוא מזערי. בנוסף ישנם מחקרים רבים כיום שמצביעים על יתרון הפעילות האנאירובית אצל חולי לב לעומת הפעילות האירובית.

היכולת לבנות שריר תלויה בסופו של אימון בנטייה הגנטית של כל אחד ואחת וזוהי לא הפתעה שאצל נשים הנטייה הזו היא לא חזקה במיוחד. טונוס השרירם אכן יעלה אך בין כך לבין גוף של מתאבקת בוץ המרחק הוא רב. אין גם לשכוח כי תרבות בניית השרירים במגאזינים היא לרוב שיקרית ומבוססת על תוספים מתוספים שונים ומראש סוחפת אליה את ה"פריקים" הגנטיים שלא מייצגים את רוב האוכלוסיה. לנשים יש צורך רב בשרירים חזקים ממש כמו לגברים ואיבוד מסת שריר ומסת עצם הם תהליכים המתרחשים אצל נשים בגיל יותר צעיר. על כן ראוי לאישה בגילאים שלושים-ארבעים להתחיל לעסוק במניעת התהליכים ה"טבעיים" שאמנם מנוהלים על ידי הורמונים אך מושפעים משמעותית על ידי פעילות גופנית שמעודדת בניית שריר ועצם.