מה זה כירופרקטיקה?

הכירופרקטיקה היא המקצוע השלישי בגודלו בעולם אחרי רפואה קונבנציונלית ורפואת שיניים. תחילת המקצוע בארה"ב  ב- 1895 על ידי D.D. PALMER. המקצוע מפותח מאוד במדינות מערביות ונותן מענה לבעיות עומס הנוצרות בעמוד השדרה, שרירים ורקמות מחברות שמקורם לרוב, תאמינו או לא, בחיים המערביים. כירופרקטורים קיבלו את שמם על עבודתם בטיפול בעמוד השדרה אך הם גם מטפלים בכל שאר המפרקים והשרירים בגוף.

מעטים הם היום בני האדם שמצליחים למצוא איזון בין עבודה פיזית לעבודה סטאטית, בין פעילות גופנית לשעות ישיבה, בין רגעי פנאי למתחים שביום יום. תהליך האבולוציה לא בדיוק עומד בקצב החיים המודרנים ורובינו ככולנו סובלים מבעיות יציבה, עייפות שרירים וכאבים כרוניים, לעיתים כאלו שמצריכים נטילת תרופות משככות כאבים ו/או אנטי-דלקתיות.

למרות שאי אפשר לפסול את מקומם של התרופות, הרי שעל כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות ללמוד איך לשמור, לתחזק ולהשתמש בגוף בכלל ובגב בפרט על מנת לצמצם את נזקי הקדמה. מקצוע הכירופרקטיקה הוא חלק ממכלול הכלים הקיימים כיום שעוזרים לנו להגיע לבריאות אופטימלית יחד עם תזונה ופעילות גופנית מתאימה וכמובן עם היכולת שלנו להתמודד עם מרוץ החיים.

ד"ר נועה וייס (ד"ר לכירופרקטיקה), בוגרת ANGLO-EUROPEAN COLLEGE OF CHIROPRACTIC באנגליה מציעה לכל מי שרוצה להמנע מבעיות גב על כל גוניהם, או למי שסובל מבעיות גב כרוניות לגשת לבדיקת גב פונקציונאלית. לגבי בעיות אקוטיות (חדשות), מחקרים מראים כי הטיפול בהן הוא אפקטיבי ביותר בשבועות הראשונים וגם מוריד את הסיכון להישנות כרונית, זאת אומרת שככל ש'סוחבים' בעיה כך קשה יותר לטפל בה. לכן, פניה זריזה לכירופרקט יכולה למנוע שנים של סבל ואי נוחות. 

במהלך הבדיקה יערך תשאול רפואי, רצוי להביא רשימת תרופות, צילומים ודו"חות הדמיה כמו CT או  MRI. לאחר מכן תתבצע בדיקה פיזית בו תתבקש/י לבצע תנועות גב מסוימות ותבחן רמת הגמישות והתנועתיות עם או בלי כאבים, יציבה בזמן פעילות יומיומית וכו'. 

המטרה הראשונה של הטיפול הכירופרקטי הוא להחזיר את המטופל לפעילות מלאה תוך התחשבות במגבלות פיסיות קיימות. בשלב זה הטיפול הוא פאסיבי והכירופקט משתמש בטכניקות מנואליות ומכניות שונות לשחרור והרפיית השרירים הפנימיים המייצבים את הגב והמפרקים הבין חולייתיים של עמוד השדרה. בשלב הבא, השלב האקטיבי, עת המטופל חוזר לשגרה, עבודת הכירופרקטור היא בשיקום ותחזוק הגב תוך מתן תרגילים ליציבה נכונה, כיפוף והרמה המתאימים לחיי היום יום של המטופל.

רוב רובם של הטיפולים יערכו בשבועות הראשונים כי כך ניתן להשפיע על מצב הגב בצורה הכי אפקטיבית. אחר כך המטופל יכול לבחור במסלולי תחזוק גב המותאמים אישית על פי היסטוריה רפואית; לדוג',  מי שעבר/ה פריצת דיסק ועובד/ת בעבודה פיזית י/תמצא שטיפול תקופתי חודש-חודשיים יעזור לו/ה לשמור על רמת תפקוד תקינה.

לתיאום טיפול ראשון או למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אפשר גם בטלפון: 052-5680138