אודות המרצה: ד"ר עופר שחר

שמי עופר שחר, בן 40, בזוגיות נפלאה לאישה אהובה ואב לשניים ועוד שלושה ילדים מקסימים. בשנה האחרונה מתגורר בכפר ורדים וקודם לכן תושב מצפה חרשים שבגליל. אני רופא מזה כ-10 שנים ועובד כרופא משפחה מומחה במרפאות בגליל מעל ל-5 שנים.

על פי תפיסתי ואמונתי, בריאות אינה רק העדר חולי. בריאות אינה רק העדר נטילת תרופות כרוניות, העדר רשימת אבחנות בתיק הממוחשב של הרופא. בריאות היא לקום בבוקר ולהרגיש שיש לנו חשק להתחיל יום חדש, בריאות היא התחושה שאנו תורמים לחברה שלנו, שפועלינו הוא משמעותי, שאנו מרגישים בטוב ובהרמוניה עם הגוף הפיזי והנפשי שלנו. בריאות טובה מורכבת למעשה מאינטגרציה של גורמים רבים. זה אף פעם לא רק תזונה, לא רק לעשות ספורט, לא רק לדאוג לנפש. אנו חייבים את השילוב הזה כדי להשיג בריאות אופטימלית.

עד לפני מספר שנים, בדומה לרוב הרופאים, הייתי ״עושה רפואה״ בדיוק כפי שלימדו אותי, כזו שמתבססת על מתן אבחנות ורישום תרופות. לא הערכתי עד כמה לתזונה מיטבית ושינויים נוספים באורח החיים ישנה השפעה קריטית במניעה ובטיפול במרבית המחלות הכרוניות שמטופליי ואני מתמודדים איתן יום יום במרפאה.

בשלב מסויים הבנתי שאם אני רוצה לעזור באמת ולהביא לשיפור אמיתי באיכות החיים של מטופליי, איני יכול להרשות לעצמי להישאר בעולם האורתודוקסי והארכאי הזה ועלי לצאת וללמוד את מה שמעבר, וכך בדיוק עשיתי.

בשנים האחרונות אני קורא, לומד, משכיל ומתנסה בשילוב שבין הדרכים החדשות של הרפואה המודרנית לדרכים הישנות שמאז ומעולם צעדנו בהן ולתבונה העתיקה שמבינה את חשיבות הדרך שבה אנו בוחרים לחיות.

אנו חיים כיום בעולם מהיר, עולם של פתרונות אינסטנט, עולם שמצפים שהכל יאובחן מיד, יטופל מיד, יחלוף מיד. אבל המציאות היא אחרת. במציאות, לאדם יש את הקצב שלו כפי שלטבע יש את הקצב שלו. אי אפשר להאיץ בדברים ולצפות לפתרונות של קסם. אי אפשר לדרוש שהקיץ יגיע מיד רק כי קר לנו. אי אפשר לצפות מאוסף כימיקלים שירפאו את גופינו ואת נפשנו מבלי להכיר באמת את הגוף והנפש שלנו ולתת להם את הכבוד הראוי, דרך התזונה, דרך התנועה, דרך ההקשבה פנימה, דרך השלווה.

אבל לצערי, עולם הרפואה המערבית המקובלת, צועד בכיוון ההפוך מהרצוי בעיני. הוא נהיה עולם של מספרים. עולם של טכנולוגיה. עולם שהולך ומאבד את האינטימיות שבין רופא ומטופל וכתוצאה מכך במקרים רבים אנו מאבדים גם את האמון של המטופלים שלנו.
אנו, הרופאים, עסוקים הרבה יותר מדי בחישוב סיכונים, בסיכום מספרים, בביצוע בדיקות אין ספור וביישומן העיוור של הנחיות קליניות שנראות לרובינו ברורות ומוחלטות. אנו חיים בעולם של אלגוריתמים שכל אחד מאתנו, הרופאים, לומד ומשנן היטב. על פניו נראה כי כל אדם ניתן להכניס למשוואה ולהוציא פלט. אבל האמת נמצאת במקום אחר. היא מתחילה בתוכנו, בהקשבה לגוף שלנו והבנת צרכיו. צרכים אלו מבוססים במידה רבה על הענקת מזון אמיתי וטרי שמזין אותנו באמת, אבל לא רק. אנו נהיה שלמים באמת אם גם נטפל באיכות השינה שלנו, כך שתהיה טובה ומרעננת, אם נדאג לשיפור מתמיד של היכולות הגופניות שלנו ואולי הכי חשוב, אם נשכיל להשקיע את מרצינו בהשגת אינטימיות, אהבה וקשרים בין אישיים משמעותיים וארוכי שנים.

לעיתים יש החושבים שמרגע שעברנו גיל מסוים, אנו בהכרח חשופים לתחלואה כרונית, יתר לחץ דם, סוכרת, הפרעות בשומני הדם, מחלות לב … כולן נתפסות כמחלות הקשורות לשני דברים לרוב – גיל וגנטיקה. אבל האמת היא שלרוב לא כך הדבר. שינוי תודעתי המלווה בשינוי אמיתי בהרגלי החיים, בדרך החיים, בתפיסה, יכול למנוע תחלואה במידה רבה מאוד ויכול באותה המידה גם לטפל ולהביא לריפוי והקלה בסבל באלו שמחלה כן התפתחה אצלם. הרפואה המערבית המקובלת כיום לא מעריכה כראוי את מידת ההשפעה שיש לתזונה נכונה ולפעילות גופנית נכונה, כזו שנעשית ע״י אנשי מקצוע תוך מתן תשומת לב אישית והגדרת יעדים אישיים לכל אדם, והשפעתן הרבה על מניעה וריפוי מחלות.

מהכרותי עם נועה וסמארטפיט, אני יודע ששנינו שותפים להבנה שבכדי להשיג תוצאה אמיתית וטובה, כזו שתשאר איתכם שנים רבות ועל מנת להרגיש שינוי אמיתי בחיים שלכם, חייבים לשלב בין הפעילות הגופנית לתזונה ולשאר הרגלי החיים החיוניים, או שאר חלקי הפאזל כפי שאני אוהב לכנות זאת. בנוסף, ההתמודדות עם כאבים של היומיום, בהם אני נתקל כרופא משפחה די הרבה, יש לה גם מרכיב מטאבולי/פיזיולוגי עליו יש לתת את הדעת.

פעמים רבות, בשל דיסאינפורמציה ובלבול רב הקיים בעולם התזונה, הידיעה מה טוב לגוף שלנו הופכת להיות עסק מורכב למדי. לקחת את התאוריות ולהפוך אותן לפרקטיקה של היום יום היא דבר שנשמע פשוט, אבל כל מי שהתנסה בכך יודע שזה אולי הדבר הקשה ביותר. כולנו חושבים שאנו יודעים מה צריך לאכול, מה אסור לאכול, איך להתעמל וכמה, אבל רק מעטים מצליחים לבנות בעצמם וללא ליווי מקצועי תוכנית שתקיף את כל היבטי אורח החיים הבריא. פעמים רבות עולות אצלנו שאלות הקשורות להעדפות תזונתיות כאלו ואחרות, לסוג, מינון ועצימות הפעילות הגופנית, שאלות הקשורות לניהול המחלות הכרוניות במידה וקיימות ואיך להתאים את התזונה והפעילות כך שישיגו איזון מיטבי לאותן מחלות ואולי אף יביאו לריפוי או לאיזון טוב וקל יותר, שאלות הקשורות לטיפול התרופתי ולשינויים הנדרשים פעמים רבות במינון התרופות. לעיתים קרובות כשאנו מתחילים בדרך חדשה, כשאנו משנים את הרגלי האכילה שלנו, את הרגלי התנועה והפעילות שלנו, כבר אין אנו זקוקים לאותן התרופות שעד כה לקחנו, וודאי שלא לאותם המינונים. שינוי זה הוא מבורך ורצוי, אך כדאי מאוד שיעשה תמיד מול רופא המכיר אתכם והמוכן לתמוך וללוות אתכם במסע הזה, בלי שיפוטיות לדרככם, ללא פטרנליזם ועם כבוד והערכה לרצון לשפר את מצב בריאותכם בצורה הטבעית ביותר שאפשר.

מתוך ידיעה אמיתית שאנו יכולים להרגיש טוב יותר, להיות עירניים יותר, אנרגתיים יותר, קלים יותר, מאושרים יותר ועם המינימום האפשרי של תרופות, אשמח להיות זהשילווה אתכם במסע האישי שלכם לעבר חיים בריאים ומאושרים יותר. להיות זה שיתן לכם את הביטחון הרפואי בדרך החדשה, זה שיסיר את החששות והחרדות העלולים לצוץ במהלכה ולאפשר לכם להיות קרובים יותר מתמיד לטבע ולעצמכם ולאפשר את הריפוי האמיתי, זה שתמיד מגיע מתוכנו.

אתם מוזמנים לסדרת ההרצאות שהכנתי לכם בנושאי תזונה ובריאות "בוערים" כדי לעשות סדר בסלט ומתוכו לצמוח בדרך שלכם בדרך לבריאות שלמה.

שלכם,

ד״ר עופר שחר